BIP Ogłoszenia
W dniu 25 listopada 2022 roku, w trakcie obrad Nadzwyczajnego LXXVI Zgromadzenia Wspólników Przedsiębiorstwa Przeładunku Paliw Płynnych „NAFTOPORT” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdańsku (dalej: NAFTOPORT lub Spółka) poddana została pod głosowanie uchwała w sprawie zasad kształtowania wynagrodzeń Członków Zarządu Spółki, ustalająca wysokość części stałej wynagrodzenia członka organu zarządzającego, uwzględniającą przesłanki wskazane w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2016 roku o zadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (Dz.U. z 2016 r. poz. 1202 ze zm.; dalej: Ustawa), tj. w wysokości wyższej niż określona w art. 4 ust 2 Ustawy.
PERN S.A. jako Wspólnik NAFTOPORT, tj. podmiot uprawniony do wykonywania praw udziałowych, oddał głosy „za” przedmiotową uchwałą, wskutek czego, na podstawie art. 4 ust. 3 Ustawy, publikuje poniższe uzasadnienie.
Uzasadnienie do ustalenia wysokości wynagrodzenia stałego dla Członka Zarządu Spółki,
innej niż określona zgodnie z art. 4 ust. 2 Ustawy z dnia 9 czerwca 2016 r.
o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami
Powołując się na przywołany powyżej art. 4 ust. 3 Ustawy, należy wskazać, że obecna sytuacja i rola Spółki, wynikająca z jej zasadniczej funkcji w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Kraju w obszarze dostaw surowca dla systemu logistyki naftowej, potwierdzają, że zostały spełnione przesłanki uzasadniające ustalenie wynagrodzenia Zarządu Spółki w wysokości innej niż określona w oparciu o ogólne zasady ustawowe.
Za przyjęciem odmiennej wysokości części stałej wynagrodzenia członków organu zarządzającego Spółki, względem ram wyznaczonych w art. 4 ust. 2 Ustawy, przemawiają okoliczności dotyczące rynku, na którym Spółka działa oraz uwarunkowania dotyczące samej Spółki, w tym okoliczności wskazane w art. 4 ust. 3 pkt 2 Ustawy, tj. realizacja przez Spółkę działań inwestycyjnych, których wartość znacząco przekracza wartość jej aktywów trwałych.
Dodatkowym argumentem przemawiającym za ustanowieniem innej wysokości części stałej wynagrodzenia jest znaczący wzrost roli Spółki w krajowym systemie logistyki naftowej, wynikający z obecnej sytuacji międzynarodowej, a w szczególności ze zmiany źródeł i dróg dostaw ropy naftowej do Polski. Spółka w tym systemie pełni kluczową rolę, zapewniając możliwość pełnej obsługi dostaw ropy naftowej oraz obrotu paliwami płynnymi drogą morską, poprzez swój terminal morski.
Istotne i dynamiczne zmiany, w trakcie których jest Spółka i podległy jej obszar rynku, powodują zwiększone oczekiwania wobec Członka Zarządu, a także znacząco zwiększają ciążącą na nim odpowiedzialność za wyniki, ale przede wszystkim – za zachowanie ciągłości operacyjnej Spółki.
Reasumując, należy stwierdzić, że wskazane okoliczności w pełni potwierdzają wystąpienie wyjątkowych uwarunkowań dotyczących Spółki, a także rynku, na którym działa oraz spełnienie przesłanek ustawowych uzasadniających inną wysokość części stałej wynagrodzenia członków organu zarządzającego.
Zgodnie z art. 265 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tj. Dz.U. z 2022 r., poz. 2556 ze zm.), Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, opracowała projekt:
Zewnętrzny Plan Operacyjno-Ratowniczy dla terenu zagrożonego skutkami awarii przemysłowej PERN S.A. Terminal Naftowy Gdańsk, ul. mjr. Henryka Sucharskiego 43, 80 – 601 Gdańsk.
W dniach od 1 lutego do 21 lutego 2023 r. zostanie udostępniona przedmiotowa dokumentacja, w celu zapoznania się z nią oraz złożenia uwag i wniosków, po złożeniu wniosku o udostępnienie projektu na wskazany przez wnioskującego adres e-mail.
Wzór wniosku stanowi załącznik nr 4 -> Wniosek o udostępnienie
Wypełniony wniosek o udostępnienie należy przesyłać na adres:
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku
ul. Sosnowa 2, 80 – 251 Gdańsk
lub
e-mail:
Uwagi i wnioski do projektu należy przesyłać w formie pisemnej do Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP najpóźniej do dnia 28 lutego 2023 r