27 września 2024 r. w Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie miała miejsce uroczysta inauguracja pierwszej edycji studiów podyplomowych „Budowa i eksploatacja baz paliw”. Studia te są efektem współpracy uczelni oraz PERN S.A. – spółki zarządzającej strategiczną infrastrukturą energetyczną w Polsce. Program studiów został opracowany w celu kształcenia wysoko wykwalifikowanych specjalistów z obszaru eksploatacji oraz zarządzania infrastrukturą paliwową, w tym głównie bazami paliw.
Studia Podyplomowe „Budowa i eksploatacja baz paliw” powstały z myślą o zatrudnionych w PERN S.A. profesjonalistach, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje oraz nabyć kompetencje i umiejętności kluczowe w ramach pracy w sektorze energetycznym, a zwłaszcza w obszarze infrastruktury krytycznej. To unikalny projekt na rynku edukacyjnym, który został zapoczątkowany w 2023 roku, w wyniku podpisanego pomiędzy obydwoma podmiotami porozumienia. Wielokontekstowy program dydaktyczny został zaprojektowany w taki sposób, by przekazywać wiedzę użyteczną i aktualną, a prezentowaną przez wykładowców teorię łączyć z praktyką. W związku z tym zajęcia dydaktyczne odbywać się będą nie tylko w salach wykładowych WAT, ale także w Bazach Paliw PERN w Emilianowie oraz w Koluszkach.
Podczas rocznych studiów ich uczestnicy zdobędą szeroką wiedzę nie tylko z zakresu eksploatacji oraz aspektów technicznych związanych z zarządzaniem bazami paliw, ale także z szeroko pojętej logistyki produktów naftowych. W programie przewidziano również zajęcia omawiające m.in. tematykę bezpieczeństwa paliwowego kraju, ochrony środowiska w bazie paliw, bezpieczeństwa w eksploatacji baz paliw, gospodarki produktami akcyzowymi w składzie podatkowym czy kwestii związanych z metrologią oraz kontrolą parametrów jakościowych produktów naftowych. W gronie wykładowców Studiów Podyplomowych „Budowa i eksploatacja baz paliw” znajdują się zarówno przedstawiciele kadry naukowej Wojskowej Akademii Technicznej, jak również eksperci i wieloletni praktycy z PERN S.A.
W uroczystej inauguracji pierwszej edycji studiów podyplomowych „Budowa i eksploatacja baz paliw”, poza uczestnikami studiów, udział wzięli przedstawiciele PERN S.A., w tym Wiceprezes Zarządu – Piotr Gryska, a także przedstawiciele kadry naukowej Warszawskiej Akademii Technicznej, w tym dr hab. inż. Jerzy Jackowski, prof. WAT, Dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej oraz dr inż. Piotr Szczawiński – Kierownik Studiów Podyplomowych.
„Instytut Pojazdów i Transportu Wydziału Inżynierii Mechanicznej WAT, nieprzerwanie od prawie 50 lat, współpracuje z firmami rynku paliwowego. Ma zatem dobre rozpoznanie na tym rynku i wybór firmy PERN S.A. jako partnera do współprowadzenia studiów podyplomowych nie jest przypadkowy. My dysponujemy dobrze wykształconą kadrą dydaktyczną, która przekaże słuchaczom swoją wiedzę; natomiast atutem tych studiów podyplomowych jest możliwość realizacji części zajęć laboratoryjnych, przy wykorzystaniu infrastruktury technologicznej baz paliw i z udziałem ekspertów z wiedzą praktyczną naszego partnera” – powiedział prof. Jerzy Jackowski, Dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej WAT.
„Jestem dumny, że wraz z najwyższej klasy kadrą naukową z Wojskowej Akademii Technicznej opracowaliśmy koncepcję wyjątkowego projektu edukacyjnego, który pozwoli pracownikom PERN pogłębić wiedzę dotyczącą funkcjonowania baz paliw i zarządzania nimi, jak również nabyć cenne i pożądane w naszej spółce kompetencje. Świetni specjaliści – zarówno wykładowcy WAT, jak i eksperci PERN, od podstaw przygotowali program studiów w taki sposób, żeby zakres zagadnień teoretycznych oraz praktycznych dotyczących funkcjonowania baz paliw, był źródłem kompleksowej, uniwersalnej i praktycznej wiedzy oraz znacząco podniósł kwalifikacje zawodowe uczestników studiów” – dodał Piotr Gryska, Wiceprezes Zarządu PERN S.A.
Uruchomienie studiów podyplomowych „Budowa i eksploatacja baz paliw” jest efektem podpisania w lipcu ub. roku umowy o współpracy pomiędzy PERN S.A. a Wojskową Akademią Techniczną.
PERN S.A. jest liderem logistyki naftowej i paliwowej w Polsce, spółką zarządzającą strategiczną infrastrukturą energetyczną, która gwarantuje bezpieczeństwo naszego kraju. Dysponuje w całej Polsce dziewiętnastoma bazami paliwowymi, których pojemność wynosi w sumie około 2,65 mln m³ i czterema bazami ropy naftowej, o łącznej pojemności ponad 4,1 mln m³.
Wojskowa Akademia Techniczna jest publiczną uczelnią akademicką nadzorowaną przez Ministra Obrony Narodowej. Jako otwarty uniwersytet techniczny, służy Siłom Zbrojnym, nauce, gospodarce i społeczeństwu. Kształci podchorążych i studentów, rozwija kadrę naukowo-dydaktyczną. Prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe w obszarach nauk ścisłych, technicznych i społecznych, a w szczególności w zakresie techniki wojskowej i technologii bezpieczeństwa.