Na wodach Martwej Wisły w Gdańsku PERN S.A. wraz z partnerami zewnętrznymi przeprowadził we wtorek kompleksowe ćwiczenia doskonalące procedury reagowania w przypadku awarii rurociągu i wycieku substancji ropopochodnych do cieków wodnych.

Symulowany scenariusz zakładał zerwanie rezerwowej nitki rurociągu pomorskiego przez wleczoną po dnie kotwicę. Zadaniem służb było opanowanie wycieku i zabezpieczenie rurociągu, neutralizacja plamy ropy na rzece i działania z zakresu ratownictwa ekologicznego oraz jak najszybsze przywrócenie transportu na uszkodzonym odcinku.

Zgodnie z planem ćwiczeń, dzięki wczesnemu wykryciu rozszczelnienia przez systemy alarmowe PERN i szybkiej reakcji, uruchomiono procedurę awaryjną, przerwano tłoczenie, rozprężono rurociąg i służby przystąpiły do zabezpieczenia wycieku i rzeki a następnie naprawy rurociągu. Jednym z epizodów ćwiczeń była budowa drogi tymczasowej  umożliwiającej dojazd w trudnym terenie oraz wykorzystanie tymczasowych zbiorników do substancji ropopochodnych o pojemności 100 m3 każdy, w które PERN doposażył się w ostatnim czasie.

W akcji wzięły udział wewnętrzne siły i środki PERN – między innymi Zakładowe Straże Pożarne, służby techniczne i eksploatacyjne, pracownicy bezpieczeństwa, ochrony środowiska i bhp. Z uwagi na skalę i lokalizację zdarzenia działania prowadzone były wspólnie z Państwową Strażą Pożarną, Lotos Straż, SAR (Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa) oraz ZSR Stocznia Remontowa i na bieżąco uzgadniane z Kapitanatem Portu.

Na wodzie działały specjalistyczne łodzie i pontony, ustawiono zapory przeciwolejowe, z powietrza sytuację monitorowały drony, a na lądzie pojawiły się beczkowozy i sprzęt do izolacji wycieku.

Tak duże awarie wymagają współpracy wielu komórek Spółki – poza usuwaniem skutków zdarzenia i naprawą rurociągu należało wprowadzić korekty w harmonogramach tłoczeń, uzgodnić je z kontrahentami a nawet zapewnić pracownikom na miejscu awarii całą logistykę.

Tego typu ćwiczenia to kluczowy element systemu bezpieczeństwa infrastruktury PERN. Testujemy nasze procedury, współpracę między służbami oraz skuteczność sprzętu – podkreśla Łukasz Gryglewicz, Kierownik Działu Północnego PERN, koordynujący ćwiczenia na Martwej Wiśle ze strony Pionu Biznesu Ropa.

Ćwiczenia zakończyły się sukcesem – założone cele zostały osiągnięte, a działania przebiegały sprawnie i zgodnie z procedurami. Przeprowadzona symulacja potwierdziła wysoki poziom przygotowania służb PERN oraz skuteczną współpracę z partnerami zewnętrznymi.

Bezpieczeństwo ludzi i środowiska to nasz priorytet. Wspólne działania na wodzie i lądzie pokazały, że zarówno wiedza, doświadczenie, koordynacja, jak i wymiana informacji między jednostkami funkcjonują bez zarzutu, co ma kluczowe znaczenie w przypadku realnych zagrożeń środowiskowych – podkreśla Magda Korulczyk, Dyrektor Pionu Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Środowiska PERN.