PERN przygotował swoje aplikacje na rewolucję w biopaliwach

Rejestracja próbek i wyników badań, generowanie orzeczeń laboratoryjnych ale przede wszystkim szereg nowych funkcjonalności, które znalazły uznanie Polskiego Centrum Akredytacji – to najważniejsze zalety aplikacji OLAB, przygotowanej w całości i rozwijanej przez pracowników PERN. Rozwiązanie ma kluczowe znaczenie w kontekście zbliżającej się rewolucji w obszarze biopaliw. Dzięki niemu, PERN już dziś jest przygotowany na zmiany w tym obszarze.

OLAB Zapewnia szybki i niezawodny dostęp do informacji związanych z jakością produktów i ropy naftowej. Aplikacja została rozbudowana o szereg funkcjonalności, które znalazły nie tylko uznanie Polskiego Centrum Akredytacji, ale przede wszystkim są niezbędne dla realizacji procesów eksploatacyjnych PERN.

Wyniki badań to nie tylko informacja o samej jakości produktu, ale też parametry do rozliczeń ilościowych z klientami. Niezwykle ważny jest również fakt, że dzięki OLAB, PERN łatwo i precyzyjnie jest w stanie przedstawić dane stanowiące podstawę do rozliczeń naszych klientów z Narodowego Celu Wskaźnikowego – podkreślił Rafał Miland, wiceprezes PERN.-
NCW i produkty przyszłości

NCW jest niczym innym jak obowiązkiem podmiotów wprowadzających paliwo do obrotu zapewnienia w nim określonej ilości biokomponentów. Obecnie, zawartość dodatków bio w paliwach wprowadzanych do obrotu, określana jest wyłącznie na etapie wydania paliw z baz.

Zmiany regulacji idą w kierunku liczenia zawartości biokomponentów już na etapie przyjęcia paliw do składów podatkowych. OLAB i jego integracja z innymi aplikacjami biznesowymi sprawia, że PERN jako jeden z pierwszych podmiotów na rynku paliwowym jest gotowy na takie zmiany. Co więcej, eksperci i fachowcy z różnych organizacji, projektując rozwiązania legislacyjne bazują na doświadczeniach PERN.

W perspektywie kilku lat rynek biokomponentów czeka rewolucja. Pojawiają się nowe komponenty takie jak HVO oraz nowe produkty takie jak benzyna E10, co będzie stanowiło wyzwanie dla pomiotów działających na rynku. My już dziś jesteśmy w stanie w sposób niezwykle precyzyjny określić ile biokomponentów zawierają paliwa opuszczające terminale PERN – dodał Rafał Miland.