Bezpieczeństwo na rynku naftowym to skuteczna dywersyfikacja

– Bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z kluczowych elementów budowy silnego i niezależnego państwa. W przypadku rynku naftowego oznacza ono skuteczną dywersyfikację źródeł pozyskiwania surowca – podkreślił Igor Wasilewski, Prezes PERN, w czasie panelu dotyczącego polityki surowcowej państwa. Dyskusja odbyła się w czasie Kongresu 590 w Rzeszowie. Pierwszego dnia Kongresu głos w dyskusji na temat domknięcia luki VAT do 2020 roku zabrał także Mateusz Wodejko, wiceprezes PERN.

Dywersyfikacja dokonuje się na naszych oczach, bo polskie rafinerie coraz więcej ropy sprowadzają drogą morską z innych niż wschodni kierunków.

Jeśli popatrzymy na rynek to zauważymy, że pojawili się inni dostawcy ropy niż Federacja Rosyjska. Polskie rafinerie, ale także niemieckie coraz częściej kupują ropę z innych kierunków. Naszą rolą jako PERN jest dostarczenie tej ropy do petrochemii.
-Igor Wasilewski, Prezes PERN
Według Igora Wasilewskiego, PERN musi się do tych wyzwań przygotować. W jaki sposób?

Po pierwsze, jeżeli NAFTOPORT, czyli to miejsce gdzie przypływa ropa do Polski, ma zdolności przeładunkowe, to wąskim gardłem są pojemności zbiornikowe, żeby te tankowce rozładować. Dodatkowo każdy statek zawiera inną ropę, o innej jakości. Natomiast nasi klienci wymagają aby ropa dotarła do nich niewymieszana z innymi gatunkami. Dlatego rozbudowujemy pojemności na ropę naftową w Gdańsku. Podjęliśmy także decyzję o rozbudowie Terminala Naftowego w Gdańsku
-Igor Wasilewski, Prezes PERN
Aby skutecznie odpowiedzieć na potrzeby klientów ale także sprostać wyzwaniom stawianym przez właściciela, PERN przyjął ambitny program inwestycyjny. Do 2022 roku Spółka zamierza przeznaczyć około 2,6 mld zł na nowe magazyny ropy i paliw oraz nowe rurociągi – surowcowy z Gdańska do Płocka oraz paliwowy z Boronowa do Trzebini, który zapewni dostawę paliwa do Aglomeracji Śląskiej.

Mateusz Wodejko, wiceprezes PERN, w czasie panelu dotyczącego VAT zauważył, że wprowadzenie pakietu paliwowego, energetycznego i transportowego było dla PERN kluczowe.

To był ogromny sukces. Sukces dla polskiej gospodarki, bo dodatkowe środki będą przeznaczane na ważne, nowe inwestycje.
-Mateusz Wodejko, wiceprezes PERN