Klienci PERN zyskają niebawem dodatkowe pojemności na paliwa

W Bazie Paliw nr 4 w Rejowcu zostały zamontowane dachy na dwóch nowych zbiornikach. Projekt, realizowany w ramach programu Megainwestycje, zwiększa bezpieczeństwo energetyczne kraju, a także jest odpowiedzią na wzrost popytu na usługi PERN.

Montaż dachów na zbiornikach to zawsze skomplikowana i bardzo precyzyjna operacja, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy wiatr bywa silny. Każdy dach waży ok. 170 ton, ich montaż został wykonany najczęściej stosowaną i sprawdzoną metodą – poprzez podniesienie i przeniesienie konstrukcji dachu, wraz z jego częściowym poszyciem, z placu wprost na zbiornik magazynowy. Instalacja odbywała się przy pomocy żurawia kołowego o maksymalnym udźwigu 800 ton.

Okres jesienno-zimowy jest bardzo trudny do przeprowadzenia tak skomplikowanych operacji, jak montaż wielkogabarytowych elementów przy pomocy dźwigów. To trochę jak nawlekanie igły w grubych rękawicach podczas sztormu – wymaga ogromnej precyzji, każdy podmuch wiatru ma znaczenie. Ryzyko niepowodzenia z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne jest bardzo wysokie.-Robert Felczak, kierownik projektu

Pojemność magazynowa bazy w Rejowcu wzrośnie do prawie 300 tys. m³

W bazie paliw w Rejowcu obecnie znajduje się 59 zbiorników paliwowych o łącznej pojemności ponad 235 tys. m3. Magazynowana jest w nich benzyna bezołowiowa, olej napędowy i opałowy. Dzięki rozbudowie bazy o kolejne 2 zbiorniki, całkowita pojemność magazynowa zwiększy się o 64 tys. m³. Wykonawcą jest konsorcjum, w skład którego wchodzą: Mostostal Warszawa S.A. jako lider oraz  Mostostal Płock S.A. – partner. Planowany termin zakończenia projektu to pierwsza połowa 2021 roku.

Megainwestycje PERN

Zbiorniki w Dębogórzu to element II etapu rozbudowy baz paliw, należącego do programu Megainwestycji PERN. Pierwszy etap obejmował wybudowanie 4 zbiorników o łącznej pojemności 128 tys. m³, drugi etap, obecnie realizowany, to 9 nowych zbiorników o całkowitej pojemności 222 tys. m³, również w bazach w Koluszkach, Boronowie, Rejowcu, Emilianowie i Małaszewiczach. Obecnie przygotowywany jest III etap. Megainwestycje to nie tylko rozbudowa baz paliw, ale i zbiorników surowcowych – łącznie o około 600 tys. m³ pojemności na ropę naftową w Bazie i Terminalu Naftowym w Gdańsku, a także systemu rurociągów produktowych (relacja Boronów-Trzebinia) i surowcowych (relacja Gdańsk-Płock).