PERN z nowoczesnym systemem pomiaru ropy płynącej ze wschodu

Budowa nowoczesnego bloku kontroli jakości ropy naftowej, a także wymiana kluczowych elementów systemu – to wynik zakończenia prac przy modernizacji węzła rozliczeniowo-obliczeniowego tego surowca w bazie PERN w Adamowie. Efekt? Bardziej niezawodne pomiary ilości i jakości ropy naftowej napływającej do Polski ze wschodu.

Zmodernizowany węzeł został już włączony do eksploatacji. Celem inwestycji realizowanej w latach 2018-2019 była wymiana głównych elementów systemu na nowe urządzenia umożliwiające podniesienie jakości i niezawodności wykonywanych pomiarów, a także przeprowadzanych rozliczeń pomiędzy PERN i TransNeft. Chodziło o wymianę m.in. ciągów pomiarowych, bloku kontroli jakości, systemu elektronicznego przetwarzania danych oraz zaworów z automatyczną kontrolą szczelności, które pochodziły jeszcze z 2002 roku. Dzięki temu węzeł rozliczeniowo – obliczeniowy gwarantuje niezawodność pomiarów surowca (ponad 40 mln ton ropy naftowej rocznie).

Prace zostały zaplanowane i wykonane w taki sposób by zapewnić nieprzerwaną pracę istniejącego systemu rozliczeniowego aż do momentu przejęcia rozliczeń przez zmodernizowany system.

Zadanie wykonaliśmy zgodnie z planem pomimo przeszkód jakie spowodowało wstrzymanie w kwietniu 2019 roku  importu ropy przez węzeł w Bazie Adamowo spowodowane zanieczyszczeniami ropy chlorkami, co istotnie wpłynęło na możliwości terminowej realizacji tego przedsięwzięcia.
-Tadeusz Zwierzyński, wiceprezes PERN

Przed oddaniem do eksploatacji wykonana została legalizacja węzła pomiarowego, który spełnia wymagania techniczne obowiązujące zarówno Unii Europejskiej jak i Federacji Rosyjskiej.