[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Ponad 120 tys. m³ nowych pojemności na paliwa będzie miał niebawem do dyspozycji PERN. Spółka finalizuje budowę dwóch zbiorników w bazie paliwowej w Koluszkach. Właśnie trwa skomplikowany proces montażu dachów na obu jednostkach. Technologiczny rozruch zbiorników nastąpi w IV kwartale tego roku. Podobny projekt jest realizowany w bazie paliw w Nowej Wsi Wielkiej. Zbiorniki, w obu lokalizacjach będą przeznaczone do magazynowania oleju napędowego. Do budowy jednego potrzeba aż 1000 ton stali.

Skomplikowana operacja montażu dachów

Montaż dachów na zbiornikach to trudny i złożony proces, w którym kluczową rolę odgrywają warunki pogodowe. Do wykonania tego zadania potrzebny jest specjalny dźwig o wadze prawie 650 ton i maksymalnej wysokości haka ponad 170 metrów. Montowane dachy ważą 210 ton każdy. Dźwig będzie przemieszczał się po drodze o łącznej długości około 150 m, zaprojektowanej i wybudowanej wyłącznie na potrzeby tej operacji.

Klienci czekają na nowe pojemności

Budowa nowych zbiorników jest wynikiem oczekiwań rynkowych. W związku z uszczelnieniem obrotu paliwami, w naszym kraju skokowo wzrosło zapotrzebowanie na magazynowanie paliw. W latach

2016 -2017, a także w I półroczu 2018 r. w Polsce odnotowano dynamiczny wzrost rynku paliwowego, będący efektem wprowadzonych przez polski Rząd regulacji prawnych. Chodzi o tzw. pakiet paliwowy, energetyczny i transportowy. Przepisy te ograniczyły nielegalne dostawy paliw płynnych do Polski.

Po wprowadzeniu tych zmian nasza spółka odnotowuje znaczący wzrost popytu na świadczone usługi. W związku ze zwiększeniem potrzeb rynku w zakresie pojemności magazynowych, niezbędne są inwestycje w tym obszarze – podkreślił Rafał Miland, wiceprezes PERN.

Kluczowe inwestycje PERN w najbliższych latach:

Biorąc pod uwagę trendy rynkowe i wyzwania stojące przed sektorem energetycznym, a także rządową politykę dla sektora naftowego, PERN w najbliższych latach będzie realizował szereg projektów inwestycyjnych.

Spółka rozpoczęła już projektowanie drugiego rurociągu  surowcowego od portu Morza Bałtyckiego  do  centrum Polski. Nowy rurociąg pozwoli na pogłębienie dywersyfikacji oraz pełną separację jakościową nowych gatunków ropy dla klientów PERN.

Firma jest w trakcie rozbudowy zbiorników magazynowych na ropę: chodzi o 7 nowych zbiorników w gdańskim Terminalu Naftowym oraz w Bazie w Gdańsku. W sumie pojemność magazynowa na ropę naftową zwiększy się o prawie 600 tys. m³, do poziomu 4,1 mln m³. Budowa nowych zbiorników na ropę naftową w Bazie Gdańsk już się rozpoczęła.

W segmencie paliwowym, PERN zbuduje nowe zbiorniki o łącznej pojemności przekraczającej 300 tys. m³ do poziomu 2,1 mln m³. Planowany jest także nowy rurociąg paliwowy z Boronowa do Trzebini o długości około 100 km.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_gallery type=”image_grid” images=”8776,8773,8770,8767,8764,8761,8758,8755,8752″ img_size=”200×100″][/vc_column][/vc_row]

 

<br /><br />’