Wyzwania dla PERN na 2019 rok: skuteczna odpowiedź na zmiany rynkowe

Skuteczna odpowiedź na zmiany rynkowe – m.in. rozbudowa Gdańskiego Terminalu Naftowego w związku z dywersyfikacją dostaw ropy do Polski oraz 2. etap rozbudowy pojemności na paliwa – to zdaniem Igora Wasilewskiego, prezesa PERN główne wyzwania stojące przed firmą w tym roku. Igor Wasilewski był jednym z prelegentów w czasie zakończonej właśnie XIX edycji Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno – Ciepłowniczego POWERPOL 2019.

Plan inwestycji PERN, zakłada budowę nowych pojemności zbiornikowych na paliwa oraz ropę naftową, a także nowych rurociągów. Pod koniec ubiegłego roku nastąpił rozruch technologiczny nowych zbiorników w Koluszkach, a do połowy 2019 roku do eksploatacji trafią dwa zbiorniki paliwowe w Nowej Wsi Wielkiej – to 128 tys. m³ nowych pojemności, które PERN zaoferuje klientom. Ruszy także rozbudowa Terminala Naftowego w Gdańsku, a prace na budowie nowych „stutysięczników” (zbiorników na ropę) w Bazie w Gdańsku będą coraz bliżej finału.

Igor Wasilewski w czasie panelu zwrócił także uwagę na fakt, że zmiany rynkowe, jakie dokonały się w ciągu ostatnich dwóch lat, legły u podstaw prac związanych z aktualizacją strategii Spółki.

Kiedy tworzyliśmy strategię w 2016 roku była inna sytuacja rynkowa. Po wejściu pakietu paliwowego sprzedaż wzrosła skokowo o 20% potem o 10%. Do tego dochodzi polityka naftowa Rządu, połączenie z OLPP i planowane połączenie naszych klientów.
-Igor Wasilewski, prezes PERN

W panelu dotyczącym wyzwań w energetyce na 2019 rok wzięli także udział min. Mateusz Bonca, prezes Lotosu, Kazimierz Kujda, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także Wojciech Drożdż, wiceprezes zarządu ds. Innowacji i Logistyki, ENEA Operator.