Dywersyfikacja na rynku ropy kluczowa ze względu na bezpieczeństwo energetyczne

Polski rynek coraz bardziej otwiera się na dostawy z różnych kierunków. Nasze rafinerie realizują inwestycje, które pozwalają im na pogłębienie przerobu z użyciem innych gatunków niż ropa rosyjska. Dlatego też coraz częściej kupują ropę w różnych regionach świata.-Mateusz Wodejko, wiceprezes PERN w czasie panelu dotyczącego bezpieczeństwa surowcowego i przesyłowego.Dyskusja z udziałem ekspertów rynkowych i przedstawicieli firm z branży energetycznej odbyła się w czasie 1. dnia Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Siedlcach.
Mateusz Wodejko, zaznaczył, że PERN jest w trakcie rozbudowy zbiorników magazynowych na ropę. Spółka zamierza wybudować 7 nowych zbiorników na ropę w gdańskim Terminalu Naftowym oraz w Bazie w Gdańsku. W sumie pojemność magazynowa na ropę naftową zwiększy się o prawie 600 tys. m³, do poziomu 4,1 mln m³. Budowa nowych zbiorników na ropę naftową w Bazie Gdańsk już się rozpoczęła. Rozbudowa dokonuje się u wybrzeży Morza Bałtyckiego w pobliżu miejsca dostaw ropy drogą morską.

Zaczęliśmy także intensywne prace przygotowawcze do budowy drugiej nitki rurociągu pomorskiego. Rurociąg pomorski, rozbudowany o drugą nitkę, pozwoli na pogłębienie możliwości dywersyfikacyjnych i pełną separację jakościową nowych gatunków ropy dla naszych Klientów oraz poprzez funkcjonowanie dwóch nitek będzie zabezpieczona redundantność rurociągu.-Mateusz Wodejko