Sprawdzenie wewnętrznego i zewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego podczas pożaru zbiornika z ropą naftową o poj. 100 tys. m3 – to główne cele ćwiczeń pod kryptonimem „Baza 2025”, które odbyły się we wtorek w Bazie PERN w Miszewku Strzałkowskim.
Scenariusze ćwiczeń zostały uzgodnione z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, która sprawuje nadzór nad zakładami o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. A same ćwiczenia – zgodnie z Ustawą Prawo Ochrony Środowiska (art. 261, pkt 3) przeprowadzono wspólnie z PSP.
Planiści ćwiczeń, chcąc odzwierciedlić najbardziej realistyczny i najtrudniejszy scenariusz zdarzenia, ale w bezpiecznych warunkach, założyli pożar zbiornika na ropę naftową o pojemności 100 tys. m3, na jego całej powierzchni.
– Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie funkcjonowania wewnętrznego i zewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego dla założonego scenariusza, a także czasu dojazdu sił i środków, możliwości zasilania i wykorzystania przez PERN działa gaśniczego. Pożary zbiorników w przemyśle naftowym, na szczęście, nie zdarzają się często. Każda taka symulacja zdarzeń jest dla wszystkich służb ratowniczych okazją do tego, by sprawdzić w praktyce taktykę gaszenia z wykorzystaniem m.in. bezfluorowych środków pianotwórczych, a także doskonalić umiejętność organizowania i kierowania działaniami z zakresu zwalczania pożarów, udzielania pierwszej pomocy i ewakuacji – podkreśla Roman Jaroszewski, kierownik Działu Bezpieczeństwa Pożarowego.
– Dziękuję wszystkim pracownikom Bazy w Miszewku Strzałkowskim zaangażowanym w organizację i przeprowadzenie tych ćwiczeń. Zapewnienie bezpieczeństwa na jej terenie jest kluczowe zarówno dla regionu i jego mieszkańców, jak i całego kraju. Kierujemy się zasadą, że tylko profesjonalny zespół pracowników zapewnia utrzymanie wysokich standardów, pozwala ograniczać ryzyka i unikać wypadków. Szkolenia naszych pracowników wykraczają poza podstawowe procedury bezpieczeństwa i wyposażają ich w umiejętności i wiedzę do tego, by skutecznie radzić sobie z zagrożeniami. Mówiąc o bezpieczeństwie w największej Bazie w kraju, nie można zapominać o tym, że dokładamy wszelkich starań, by zadbać o bezpieczeństwo magazynowanej ropy naftowej. Skuteczne praktyki w tym zakresie – kontrola temperatury, systemy alarmowania, środki ochrony przeciwpożarowej, które testowaliśmy czy reagowanie na wycieki – mają istotne znaczenie dla sprawnego działania Spółki w przemyśle naftowym – podkreślił Seweryn Stadnicki, kierownik Działu Centralnego – Bazy w Miszewku Strzałkowskim.